Hare Kryszna Wrocław
Hare Kryszna Wrocław
JŚ Trivikrama Swami ŚB 3.31.2
/

Wykład JŚ Trivikrama Swami ze Śrimad Bhagavatam 3.31.2 wygłoszony 26 czerwca 2016 roku.

Niektóre tematy poruszane na wykładzie: formowanie się płodu, dusza jest różna od ciała, aborcja, możemy zabić ale nie możemy stworzyć życia, szczęście jest w nas, szczęście w świadomości Kriszny,

SB 3.31.2

kalalam tv eka-ratrena
panca-ratrena budbudam
daśahena tu karkandhuh
peśy andam va tatah param

kalalam – połączenie się spermy z jajeczkiem; tu – następnie; eka-ratrena – pierwszej nocy; panca-ratrena – przed upływem piątej nocy; budbudam – banieczka; daśa-ahena – za dziesięć dni; tu – następnie; karkandhuh – jak śliwka; peśi – kawałek mięsa; andam – jajo; va – albo; tatah – odtąd; param – następnie.

Pierwszej nocy nasienie łączy się z jajeczkiem, a piątej nocy mieszanina ta fermentuje i tworzy banieczkę. Dziesiątej nocy rozwija się w formę w kształcie śliwki, a następnie stopniowo przemienia się w kawałek mięsa czy jajo, w zależności od przypadku.

ZNACZENIE: Ciało określonej duszy rozwija się na cztery różne sposoby, w zależności od jego różnych źródeł. Jeden rodzaj ciała, ciało drzew i roślin, wyrasta z ziemi; drugi rodzaj ciała rozwija się z potu, jak jest to w przypadku much, zarazków i owadów; trzeci rodzaj ciała rozwija się z jaj; a czwarty rodzaj rozwija się z embriona. Werset ten informuje, że po emulgowaniu jajeczka i spermy ciało stopniowo rozwija się albo w kawałek mięsa, albo w jajo, w zależności od przypadku. W przypadku ptaków rozwija się ono w jajo, a w przypadku zwierząt i istot ludzkich rozwija się w kawałek mięsa.