Hare Kryszna Wrocław
Hare Kryszna Wrocław
BG 7.27 Krsna Mohana dasa - wykład niedzielny
/

Wykład niedzielny Krsna Mohana dasa nagrany 27 marca 2106.  Poruszane tematy na wykładzie: iluzja, zmysły, deprywacja sensoryczna.

Bhagavad Gita rozdział 7 tekst 27

O potomku Bharaty, pogromco nieprzyjaciół, wszystkie żywe istoty rodzą się w złudzeniu, opanowane dualizmami wyrastającymi z pożądania i nienawiści.

ZNACZENIE: Prawdziwą, konstytucjonalną pozycją żywej istoty jest poddanie się Najwyższemu Panu, który jest czystą wiedzą. Kiedy ktoś znajduje się w iluzji, w oddzieleniu od tej czystej wiedzy, wtedy kontrolowany jest przez energię iluzoryczną – i nie może zrozumieć Najwyższej Osoby Boga. Ta złudna energia manifestuje się w dualizmie pożądania i nienawiści. Z powodu tej żądzy i nienawiści, osoba będąca w ignorancji chce stać się jednym z Najwyższym Panem i zazdrości Krysznie jako Najwyższym Osobowym Bogu. Czyści wielbiciele, którzy wolni są od tego rodzaju ułudy, jak również od skalania pożądaniem i nienawiścią, mogą zrozumieć, że Pan Kryszna pojawia się poprzez Swoje wewnętrzne moce. Ci natomiast, którzy zostali zwiedzeni z powodu ulegania dualizmom i niewiedzy, myślą, że Najwyższy Osobowy Bóg stwarzany jest poprzez energie materialne. Jest to ich nieszczęściem. Takie pozostające w iluzji osoby w znamienny sposób kładą nacisk na takie dualizmy jak honor i dyshonor,
nieszczęście i szczęście, kobieta i mężczyzna, dobro i zło, przyjemność i ból itd.,
myśląc: ’To jest moja żona, to jest mój dom, ja jestem panem tego domu, ja jestem mężem tej żony.’ Dualizmy takie właściwe są złudzeniu. Osoby omamione przez te dualizmy są kompletnymi głupcami i dlatego nie mogą zrozumieć Najwyższej Osoby Boga.