Historia festiwalu

Wszystko zaczęło się na początku lat 1990-tych, kiedy do Wrocławia przyjechała Matadżi Kryszna-maji. Bhaktowie poprosili j, aby zajęła się sprawami lokalnej społeczności, na co przystała. Departament Rozwoju Kongregacji, który założyła, zaczął z czasem opiekować się bhaktami i sympatykami MTŚK rozsianymi po całej Polsce.

Owocem tej działalności jest między innymi kwartalnik Kurier Nama-Hatta. W międzyczasie pojawiła się także potrzeba zorganizowania kilkudniowego zjazdu czy spotkania, w czasie którego odbywałyby się różnego rodzaju seminaria, warsztaty oraz inne świadome Kryszny działania. W ten sposób w dniach 3-6.06.1994 zorganizowano I Festiwal Dni Kultury Wedyjskiej.
Od tego czasu Festiwal odwiedziło wielu mistrzów duchowych, takich jak: Kryszna Kszetra Prabhu, Indradyumna Swami, Dżajapataka Swami, Suhotra Swami, Prahladananda Swami, Bhakti Wikaśa Swami i inni. Co roku Matadżi Kryszna-maji wraz ze swoim Departamentem Rozwoju Kongregacji oraz świątynią wrocławską organizowała bardzo udane festiwale. Pod koniec lat 90-tych nastąpił krótki zastój.

Kiedy świątynia została przeniesiona na ulicę Brodzką, z czasem ponownie pojawił się entuzjazm, potrzeba oraz chęć zorganizowania Festiwalu. Przez dwa lata organizacją Festiwalu zajmował się Kawiczandra Prabhu.
Na przełomie kwietnia i maja 2000 roku odbył się VI Festiwal DKW, na którym ponownie zapanował nastrój pierwszych Festiwali.

Kolejny rok był dla organizatorów dość trudny w związku z czym Festiwal został przeniesiony na jesień. Jednak październik 2001 r. okazał się nienajlepszą porą – przyjechało niewielu bhaktów. Dlatego postanowiono powrócić do organizowania Festiwalu na wiosnę. Od 2002 roku Festiwal organizowany jest w pierwszych dniach maja. Od tegoż 2002 roku organizatorem Festiwalu jest Bhaktawasa Gowinda Prabhu, a po nim obowiązek ten przejął bh. Mariusz.

Nie sposób jednak wymienić wszystkich osób, które przyczyniły się do organizowania Festiwalu przez te wszystkie lata.

Oprac. Bhaktawasa G. d. i Kawiczandra d.

Harinam we Wrocł‚awiuMahawisznuprija w tańcu